Univerzální domácí kosmetika

Domácí produkce olejů

Kdo by neznal ten příjemný pocit výživnýh olejů, které dodají vaší pleti hebkost, vláčnost a svěžest. Víte, že je velice snadné si takový olej vytvořit v domácích podmínkách? Není to nijak složité, stačí několik ingrediencí, trpělivost a čas a váš úspěch budou ostatní závidět. Co budeme pro výrobu olejů potřebovat?
Sklenice s různými bylinami v oleji


1.      Olej

Kvalitní olej, nejlépe za studena lisovaný a dále nerafinovaný, aby v něm zůstali všechny esence, minerály a další tělu prospěšné látky. Uvědomte si, že olejíček vytváříte pro sebe, pro vaše zdraví a krásu. Můžete využít klasických olivových olejů, ale nabízí se i jiné jako slunečnicový, sezamový, mandlový a další.


2.      Bylinky

Bylinky vhodné na macerování. Můžete využít všudypřítomného měsíčku, květů růže šípkové, ale i samotné plody, využijte balení například myrhy. Bylin vhodných na přípravu je nespočet. Mnohé rostou na vaší zahrádce, nebojte se s nimi seznámit.


3.      Nádoba

Uzavíratelná nádoba, kterou budete moci každý den protřepat. Doporučuji sklo před plastem, nejlépe tmavé sklo, ale výborně poslouží jakákoliv zavařovací sklenice s víčkem. Proč?


4.      Prostor

Sklenici byste měla uchovávat na stinném teplém místě. Nesmí na ní svítit sluníčko. Měla by být volně přístupná, protože by se měla každý den i s obsahem protřepat, aby se všechny látky pěkně uvolnily. Sklenici s bylinkami necháme odpočívat 3-4 týdny.
Heřmánek ve sklenici s olejem


5.      Sítko

V závěru procesu se hodí odfiltrovat olej od bylin. Stačí nám starý nepotřebný ručník, gáza nebo kousek ustřiženého prostěradla. Na dno nové sklenice, vhodné pro úschovu, můžete umístit čerstvou bylinu jako okrasný prvek a abyste věděla, jaký olej sklenice obsahuje.

Alternativně je možné i naložené bylinky v oleji mírně zahřát a to buď ihned ještě před macerací a nebo i po uvedených 3-4 týdnech. Tím se do oleje uvolní více látek. Dbejte však na teplotu, opravdu stačí obsah mírně zahřát. Nedovolte oleji se rozpálit. Zničila byste téměř všechny prospěšné látky.

Olej můžete uskladnit ve zméněné sklenici, ale vhodné jsou i různé malé rozprašovače či dávkovače.